Home page > Aktuality > ADAMANT WARRIOR 2020

ADAMANT WARRIOR 2020

Příslušníci 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ jsou jen v omezené míře zapojeni do úkolů, spojených s bojem proti současné pandemii, protože úkolové uskupení, vytvořené na jejich základě, je v letošním roce vyčleněno do sil velmi rychlé reakce NATO – VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). Na dny 18. až 29. května 2020 byla naplánována operace ADAMANT WARRIOR 2020, při které za účasti všech složek úkolového uskupení, včetně zahraničních, mělo dojít k rozsáhlé prověrce jejich schopností. Bohužel, současná nezbytná opatření situaci zkomplikovala, jednotky v daném termínu do Vojenského výcvikového prostoru Libavá vyjedou, samotné cvičení ADAMANT WARRIOR se uskuteční ve zkrácené formě od 25. do 29. května.

„Jsme rádi, že se vyvedení jednotek do výcvikového prostoru na Libavé nakonec uskuteční, i když částečně v omezeném rozsahu, protože na jeho přípravě štáb úkolového uskupení pracoval více než půl roku,“ říká kapitán David Kremlička, zástupce náčelníka štábu pro operace a zástupce řídícího cvičení. „Také již potřebujeme sladit manévrové jednotky, protože nyní byl výcvik směrován pouze na stupeň družstvo, osádka či roj, k tomu využijeme první týden vyvedení. Úkoly cvičení jsme přepracovali na menší jednotky tak, aby se vzájemně potkávalo méně vojáků. Redukovali jsme účast podpůrných prvků na nezbytné minimum a chybět bude také rumunská rota.“ Cvičení ADAMANT WARRIOR 2020 se tak účastní manévrové jednotky 71. mechanizovaného praporu, posílené o jednotky bojové podpory a zabezpečení. Mezi ně patří 13. dělostřelecký pluk, který vyčleňuje četu dělostřeleckého průzkumu s lehkým průzkumným a pozorovacím systémem LOS, předsunutí letečtí návodčí a vzdušná podpora z 21. základny taktického letectva a 22. základny vrtulníkového letectva, četa vojenské policie a logistické prvky 14. pluku logistiky. Celkem se jedná o více než 600 vojáků a 70 kusů pásové i kolové techniky.

Mimořádná pozornost je samozřejmě věnována protiepidemiologickým opatřením. Roušky a desinfekce rukou jsou již samozřejmostí. „Každý voják obdržel jednorázové roušky a osobní desinfekci, současně také máme v zásobě množství látkových roušek, které nám v době uzavření Dětské skupiny ušily tamní paní učitelky,“ vypočítává zdravotnice nadrotmistryně Lenka Zápotocká. „Dále vyvážíme dva ionizátory, které budeme používat k desinfekci techniky a velkých prostor jako jsou ubytovny či jídelny. V neposlední řadě s sebou vezeme více než 100 litrů desinfekce.“

„V případě pozitivního vývoje epidemie situace využijeme, další vyvedení a společný výcvik jsme naplánovali již v červnu,“ dodává kapitán Kremlička.

Fotogalerie

Nahoru