Home page > Aktuality > Transylvánský drak

Transylvánský drak

Společné vedení bojové činnosti v horských podmínkách a v zimním období prověřilo odolnost čtyřicítky českých vojáků, kteří absolvovali desetidenní únorové cvičení TRANSYLVANIAN DRAGON v Rumunsku.

„Zařazení 71. mechanizovaného praporu do VJTF (Very High Readinesss Join Task Force) nám dává mnohem širší možnosti mezinárodní spolupráce a intenzity výcviku, kdy prapor je pro tuto hotovost posílen o pěší rotu 811. praporu rumunské armády a nedílnou součástí je společné plánování aktivit a vlastní výcvik“ říká náčelník štábu praporu major Radek Šoman.

Do Rumunska již podruhé vycestovali velitelé družstev, zástupci velitelů čet a velitelé čet manévrových jednotek praporu, aby si v zimních podmínkách procvičili taktiku vedení bojové činnosti v horách a v naprosto neznámém prostředí.

„Hlavní náplní výcviku bylo vedení společné bojové činnosti,“ vysvětluje velitel české jednotky nadporučík Martin Dostálek. „Mráz, spousty sněhu a ledu, horské prostředí, to vše pro nás vytvořilo naprosto unikátní prostředí, s jakým se doma setkáváme zřídka. Společné plánování operací, rozhodovací proces, řešení jednotlivých situací v anglickém jazyce je skoro rutinní záležitost.“

Cvičení vyvrcholilo dlouhým přesunem v horách s veškerým vybavením pro boj ve dne i v noci za pomoci lyží i sněžnic maximální možnou rychlostí, po němž bezprostředně následovalo vedení ofenzivní bojové činnosti.

Obě strany již mají naplánováno další pokračování společné přípravy v rámci jednotky VJTF, v květnu přijede rumunská jednotka do našeho výcvikového prostoru ve VVP Libavá na cvičení ADAMANT WARRIOR, kterého se zúčastní bezmála 1000 vojáků naší armády a 150 rumunských vojáků.

Fotogalerie

Nahoru