znak 71. mpr

Cesta:   Úvodní stránka » Archív zpráv » zpráva

Komplexní polní výcvik žáků z Moravské Třebové ve VVP Libavá

28. června 2012
 

Žáci měli možnost zažít osobně praktický polní výcvik profesionálního vojáka AČR ve vojenském výcvikovém prostoru.

Po příjezdu do města Libavá a ubytování dne 18.6. se první den žáci seznámili s harmonogramem výcviku, s jednotlivými instruktory výcviku a byli poučeni o pravidlech bezpečnosti při výcviku. Ihned odpoledne se začalo s praxí…

Výcvik komplexně organizovaný příslušníky 3. mechanizované roty a Velitelské roty byl zaměřen na co nejširší spektrum a atraktivitu zahrnující ženijní, chemickou, taktickou, střeleckou a topografickou přípravu.

Budoucí vojáci profesionálové také zažili překonávání vodního toku, činnost družstva při dobývání budovy ale také i noční „přežití“ a v krátkém čase se podařilo předvést žákům realitu polního výcviku.

Vražedné vedro a ostré slunce po celou dobu působení ve VVP ještě více ztěžovalo podmínky výcviku v poli. V závěru, právě při nočním „přežití“ zažila četa žáků nad ránem nečekaný prudký déšť.

Dny polního výcviku se ubíraly více odborným zaměřením jako například: výcvik „bojových drilů“ vedený také zkušenými veterány zahraničních misí z ženijní čety Velitelské roty. Ženijní příprava vedená zkušenými příslušníky ženijní čety se zaměřením na kladení minového pole, průchod minovým polem, vyhledávání IED, pravidlo „5-25“ a jiné.

Samozřejmostí byla i spojovací příprava s praktickým využitím radiostanice a příslušenství RF-13, kde znalosti žáků byla na vysoké úrovni již ze školy. Proběhla také důležitá zdravotní příprava s praktickými situacemi při resuscitaci zraněného jak v boji, tak při dopravní nehodě pod taktovkou zdravotního odborníka Velitelské roty.

Finále komplexního polního výcviku bylo ve znamení ostrých střeleb na střelnici Daskabát. Zde žáci také poprvé absolvovali ostré střelby z již dosluhujícího Sa vz. 58. Před samotnou střelbou proběhlo nespočetně mnoho nácviků činnosti na palebné čáře, osvojení si manipulace se zbraní a samotná střelba byla již to pověstnou „třešničkou“ na dortu.

Všichni byli nadšeni a spokojeni.

Žáci, budoucí profesionálové AČR tak za krátkou dobu mohli „zažít“ to co je čeká v aktivní službě u útvaru a při polním výcviku ve VVP.

 
 
Copyright © 71. mechanizovaný prapor Hranice 2012