Home page > Aktuality > 6. úkolové uskupení prošlo první kontrolou sladěnosti. Za sebou má další náročný výcvik.

6. úkolové uskupení prošlo první kontrolou sladěnosti. Za sebou má další náročný výcvik.

Do odjezdu mají už jen tři měsíce. Čas se krátí, úkolů přibývá, výcvik přitvrzuje. Vojáci z Hranic a dalších útvarů zařazení do 6. úkolového uskupení AČR Mali strávili poslední dva červencové týdny na Libavé. Komplexní polní výcvik simuloval situaci a činnost přímo v místě nasazení. Na závěr proběhla první z kontrol sladěnosti, a to z úrovně 71. mechanizovaného praporu s cílem prověřit dosavadní připravenost jednotky.

 „Posunuli jsme se dál jako jednotka a zároveň jsme si uvědomili, že to celé není jen o náročném výcviku. Musíme se zároveň připravit na odloučení od rodin. Současné nasazení během období letních dovolených, kdy nemůžeme trávit čas s blízkými, jen potvrzuje, jak důležitá je i psychologická příprava vojáků,“ zdůraznil velitel úkolového uskupení kapitán Tomáš Křížek.

Vojáci zajišťovali během cvičení ochranu a obranu základen v Bamaku a Koulikouru, přičemž jejich rozložení odpovídalo realitě v Mali. Zároveň plnili úkoly v rámci doprovodů VIP osob nebo evakuace raněných. Vše odpovídalo platným operačním postupům v místě nasazení, od plánování operací, přes vydání bojového rozkazu až po samotné provedení, reakci na mimořádné situace a zpracování hlášení pro nadřízený stupeň.

Výcvik z velké části probíhal v angličtině. Vojáci totiž museli řešit i situace jako jsou dopravní nehody s civilními vozidly, rozzuřený dav před branou základny nebo jednání s místními vysoce postavenými představiteli. Na vše dohlíželi zkušení rozhodčí ze 71. mechanizovaného praporu, kteří vyhodnocovali postup jednotky jako celku. Právě od toho je odvozený termín kontrola sladěnosti.

 „Naši vojáci se chystají na náročné nasazení v Mali. Poskytujeme jim proto plnou podporu, jak ze strany štábu, tak i ostatních jednotek praporu. Naším cílem bylo vytvořit reálné podmínky během uplynulého cvičení, tak aby se vojáci mohli výhradně soustředit na plnění jednotlivých úkolů. Jednotka 6. úkolového uskupení podmínky kontroly sladěnosti splnila a má mojí plnou důvěru,“ uvedl na závěr cvičení velitel 71. mechanizovaného praporu podplukovník Libor Tesař.

Do výcviku 6. úkolového uskupení se zapojili i vojenští psovodi, pyrotechnici a operátoři průzkumných bezpilotních prostředků Raven. V koordinaci s jednotkami ochrany pomáhali řešit incidenty spojené s improvizovanými výbušnými systémy, zvládáním davu nebo záchranou odloučených osob. Vojáci měli zároveň jeden den vyčleněný na výcvik s policejní zásahovou jednotkou, která se specializuje na ochranu a doprovod důležitých osob a boj v zastavěné oblasti.

por. Peter Duhan, tiskový a informační důstojník 6. ÚU AČR Mali

Fotogalerie

Nahoru