Home page > Aktuality > Boj z blízka je nedílnou součástí vojenského života „bigošů“

Boj z blízka je nedílnou součástí vojenského života „bigošů“

Téměř žádné vystoupení příslušníků našeho praporu na veřejnosti se neobejde bez atraktivní dynamické ukázky boje zblízka.  Cvičení vojáci ovládají chvaty, kterými dokáží bez problémů během chvíle zpacifikovat nebezpečného protivníka. A nejeden malý kluk zatouží při sledování jejich výkonů být jednou stejně neohroženým hrdinou jako oni. Jenže zvládnout alespoň jeho základy chce nesmírnou dřinu. 

V polovině dubna se u 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ uskutečnil základní kurz MUSADO.  Vojáci se pod dohledem zkušených instruktorů učili techniky boje zblízka prvního stupně. Celkem 21 vojáků praporu a také další příslušníci 143. zásobovacího praporu z Lipníka prošlo, pod vedením 5 instruktorů, týdenním fyzicky náročným výcvikem, ve kterém se většina z nich naučila základní obranné i útočné chvaty tohoto bojového umění.

„V bojové situaci si dovedu představit množství situací, kdy voják nemůže nebo nechce použít palnou zbraň. Proto je nezbytné, aby kromě střelby vojáci ovládali i boj zblízka. Začínáme od základních postojů, úderů, krytů a pádů. Navazujeme na to sebeobrannými technikami, které se skládají z těchto jednotlivých prvků,“ uvedl řídící kurzu, instruktor MUSADO 2. stupně nadrotmistr Rudolf Mařík.

Hlavním cílem kurzu bylo připravit vojáky na navazující brigádní instruktorský kurz, po jehož absolvování a složení předepsaných zkoušek mohou úspěšní absolventi získat licenci instruktora a budou moci řídit zaměstnání ze speciální tělesné přípravy u jednotek.

Co je boj zblízka?

Boj zblízka je známý též pod názvem Musado MCS (Military Combat System). Jedná se o účelový systém výcviku boje, který používají armádní a policejní složky. Skládá se z jednoduchých a rychlých technik, jež jsou určené k sebeobraně, k boji či zneškodnění protivníka. Nevyžaduje speciální tělesnou sílu ani akrobacii, učí použít každý dosažitelný předmět jako zbraň a učí, jak boj v co nejkratší době ukončit. V České republice se cvičí od roku 1989. V roce 1993 byl na základě výběrového řízení oficiálně zaveden do výcviku Armády ČR.

Fotogalerie

Nahoru