Home page > Aktuality > Cvičení GLADIÁTOR

Cvičení GLADIÁTOR

     V týdnu 17.-21. října 2011 proběhlo ve vojenském výcvikovém prostoru Březina za řízení zpravodajské skupiny štábu 71. mechanizovaného praporu netradiční a atraktivní cvičení s názvem Gladiátor, které mělo za úkol udělat další krok v přípravě průzkumné čety velitelské roty a utužit týmového ducha, který je u jednotky jedním z nejdůležitějších prvků.

     Velitel velitelské roty poskytl a zabezpečil vynikající personální a materiální podporu pro řídící štáb, čímž vytvořil velmi dobré podmínky pro samotný výcvik.

     V pondělí ráno po vydání bojového rozkazu příslušníci průzkumné čety navedli na přistání vrtulník na hřiště v Hranicích, který je zasadil do místa operace, které bylo úmyslně zvoleno ve VVP Březina, jelikož tento prostor vojáci neznají tak dobře jako prostor VVP Libavá a byli nuceni se při orientaci spolehnout na vlastní schopnosti práce s mapou. Během přesunu bylo simulováno nouzové vysazení a vojáci byli po jednom vysazeni v okolí Vyškova s úkolem dostat se do shromaždiště skupin odkázáni každý jen na sebe.

     Po navázání spojení byly celé skupiny úkolovány k provádění pasivních i kinetických úkolů s vyvrcholením ve středu, kdy se skupiny spojily a jako četa prováděly záchranu pilota, který v prostoru odpovědnosti havaroval a byl zraněn.

     Práci řídícímu štábu ulehčoval systém GPS, jehož sondu měl každý voják a byl monitorovatelný podobně jako třeba vozidla autodopravců. Řídící skupina viděla na monitoru přesnou polohu každého vojáka v prostoru a přizpůsobovali tomu i operace, které prováděli. Během přípravy na jednotlivé úkoly naši „průzkumníci“ prošli základní přípravou S.E.RE., což jsou alianční postupy pro záchranu ztracených osob na území nepřítele a celé cvičení byli instruováni a mentorováni příslušníkem 7. mb, který disponuje mnohaletou zkušeností s působením u speciálních sil.

     Shrnuto a podrženo, průzkumná četa se na několik dní ocitla v prostředí, kde si připadali jako by byli nasazeni v zahraniční operaci, nebo bránili naši vlast v případě napadení nepřítelem, což je stále prioritou Armády České Republiky.

     Na závěr cvičení byl zplánován návrat vrtulníkem z VVP Březina opět na hřiště v Hranicích, kdy fyzicky a psychicky zničení naši „průzkumníci“ odměnili řídící tým úsměvem na rtech a pocitem dobře odvedené práce.

Fotogalerie

Nahoru