Home page > Aktuality > Den otevřených dveří v Hranicích

Den otevřených dveří v Hranicích

     Ve středu 22. června 2011 se pro děti z Hranic a širokého okolí opět otevřely dveře kasáren generála Zahálky. Ve spolupráci s dalšími útvary Armády ČR, Svazem důstojníků a praporčíků, Městskou policií Hranice, s Policií ČR, Hasičským záchranným sborem a Zdravotnickou záchrannou službou Olomouckého kraje jsme uspořádali již 12. ročník akce pro děti s názvem „HRANICKÉ HRY BEZ HRANIC – BEZPEČNÉ MĚSTO“.

     Toto zpestření závěru školního roku je každým rokem populárnější a zúčastňují se jich i hodně vzdálené školy. I letos byla návštěvnost obrovská, když branou do kasáren prošlo přes 1900 dětí i dospělých, aby si prohlédly ukázku zbraní a vojenské techniky, techniku a vybavení policie, hasičů či zdravotníků. Tradičně patřila k největším lákadlům veškerá obrněná technika, hasičské cisterny, policejní vozy a motorky. Děti si opět mohly vyzkoušet laserovou střelnici, sestavování portrétu pachatele nebo snímání otisků prstů, také zařádit na gumovém lanu. Obdivovaly umění služebních policejních psů; hasičů a zdravotníků, zasahujících při požáru či u dopravní nehody. Velkou zátěž musela snést kola, která městští strážníci použili na cyklistické dráze zručnosti; moc se naběhali instruktoři „Domečku“ se svými skákacími botami, které si chtěl vyzkoušet skoro každý. V dynamických ukázkách policisté ukazovali zadržení ozbrojených pachatelů na útěku nebo zadržení drogového gangu. Vojáci potom předváděli bojové umění MUSADO i bojové akce na lezeckém trenažéru JAKUB. Nejzajímavější potom byla jejich ukázka pozorovací skupiny, která provedla bleskový přepad protivníka. Velký potlesk sklidilo při dopadu všech 17 vojenských parašutistů.

     V rámci celé akce byla tradičně organizována soutěž mezi základními školami v disciplínách s vojenskou tématikou - hod granátem na cíl, rozebírání a skládání samopalu, lezení na horolezecké stěně JAKUB, střelba na trenažéru, štafetový člunkový běh v písku, šplh na tyči s přírazem, slalom s medicinbalem a dráha bojovníka. Také ta měla rekordní účast 11 soutěžních družstev, vítězství si tentokrát odnesli prvenství žáci Základní školy Hustopeče nad Bečvou. Pro ostatní děti, které nebyly členy soutěžních družstev, naši partneři z Domu dětí a mládeže, strážníci, policisté i hasiči připravili množství zajímavých soutěží a her. V nabitém programu celého dopoledne si tak děti musely pečlivě vybírat, aby stihly vše, co je zajímá.

     Díky velkému úsilí při přípravě akce a profesionálnímu nasazení všech, kteří se na tomto dni otevřených dveří podíleli, si děti mimo prázdných nábojnic a drobných upomínkových předmětů odnášely i pocit dobře stráveného dne ve společnosti těch, kteří se starají o jejich bezpečí.

Fotogalerie

Nahoru