Home page > Aktuality > Doupovskými horami hřměly hranické minomety

Doupovskými horami hřměly hranické minomety

Vyvrcholení letošního výcviku čekalo na začátku listopadu příslušníky minometné baterie hranického 71. mechanizovaného praporu. Ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště absolvovali ostré střelby z minometů 120 mm.

Kvůli protiepidemickým opatřením bylo několik cvičení zrušeno a tak se poslední ostré střelby uskutečnily na jaře loňského roku. Nyní se velitel baterie kapitán Petr Řuchovský zaměřil na prověření samostatné činnosti velitelů minometných družstev při plnění individuálních palebných úkolů. „Podstatnou výhodou tohoto cvičení byla skutečnost, že jsme cvičili samostatně jako baterie a ne v sestavě praporu,“ vysvětluje kapitán Řuchovský. „Pokud jsme zařazení do sestavy praporu, plníme pouze úkoly, které nám zadává nadřízený. Nyní jsme mohli cvičit bez taktického námětu a měli jsme dost prostoru pro procvičení řady různých variant.

Vojáci minometné baterie tak procvičovali různorodé palebné úkoly. Nejdříve vedli nepřímou střelbu ze zakrytého palebného postavení až na vzdálenost 8 kilometrů. Poté se již zaměřili na individuální palebné úkoly, kdy vedli přímou střelbu polopřímým zamířením. To znamená, že velitel minometného družstva vidí cíl a na základě pozorování dopadu minometné palby sám opravuje prvky zamíření. Dalším úkolem byla palba z chodu, kdy si velitelé minometů samostatně počítají prvky a opravy pro střelbu graficky i početně, aby co nejrychleji přešli v rámci čety na účinnou palbu. „To znamená, že jsme maximálně využili čas k procvičení velitelů, protože ne vždy jsou k dispozici počtáři či dělostřelečtí pozorovatelé. V tom bylo cvičení unikátní a maximálně efektivní,“ pochvaluje si zástupce velitele baterie nadporučík Jiří Havelka.

„Velkou výhodou bylo také nové, neznámé prostředí VVP Hradiště a také plnění palebných úkolů v anglickém jazyce ve spolupráci s průzkumným družstvem z 13. dělostřeleckého pluku. Vzájemná spolupráce s přidělenými prvky je velmi důležitá pro efektivní přímou palebnou podporu vlastních mechanizovaných jednotek a musíme ji dále rozvíjet“ dodává kapitán Řuchovský.

Fotogalerie

Nahoru