Home page > Aktuality > Drsné podmínky v zahraniční operaci simuloval výcvik přežití

Drsné podmínky v zahraniční operaci simuloval výcvik přežití

Součástí přípravy vojáků 7. mechanizované brigády do zahraničních operací v Afghánistánu a Pobaltí je i výcvik přežití v rámci tzv. SERE (Survival, Evasion, Resistance a Extraction). Jedná se o týdenní výcvik zaměřený na teorii v oblasti přežití, techniky úniku, odolávání nátlaku v zajetí a vyzvednutí záchrannou jednotkou. Ve finále pak vojáky prověří praktické cvičení.

 

Jeden z těchto kurzů přežití se uskutečnil v první polovině února v Hranicích. Po absolvování teoretické části byli vojáci jednotlivě zasazeni do neznámého prostředí. Tam se museli zorientovat a dostat se, za dodržení tématu cvičení, s využitím maskování a protisledovacích technik, do prostoru setkání s vlastním týmem, tak aniž by byli lapeni nepřítelem.

Jako tým se následně skrytě přesunuli do místa přenocování, přičemž k dispozici měli pouze omezené množství materiálu a při mínusových teplotách byl spacák za odměnu. Vše komplikoval i čerstvě napadaný sníh, který nahrával do karet „nepříteli“ při stopování a pronásledování.

„Skrytý přesun a nouzové přenocování je nelehký úkol, při kterém se každý z vojáků setká s určitými pochybnostmi, které musí eliminovat a věnovat se splnění úkolu. Kurzu se mimo jiné zúčastnili vojáci ze spojovací roty velitelství a štábu 7. mechanizované brigády, kteří se chystají na své první nasazení v zahraniční operaci. Proto byl výcvik tvrdší, tak aby byly maximálně prověřeny jejich schopnosti a dovednosti v této oblasti," shrnul výcvik nadrotmistr Petr Janoušek., instruktor SERE 71. mechanizovaného praporu.

 

Fotogalerie

Nahoru