Home page > Aktuality > Manévrové jednotky ukončily etapu výcviku v rotě

Manévrové jednotky ukončily etapu výcviku v rotě

Série rotních taktických cvičení mechanizovaných rot 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ vyvrcholila v polovině července komplexním polním výcvikem 2. a 3. rotního úkolového uskupení.

„V prvním týdnu vyvedení probíhal výcvik v rámci úkolových uskupení pod velením velitelů jednotek. Poté následovala operace Mansko, při které 2. a 3. mechanizovaná rota absolvovaly kontroly sladěnosti roty a taktické cvičení s bojovou střelbou za bojové podpory tankové a minometné čety i letecké podpory,“ přibližuje průběh cvičení jeho řídící, zástupce velitele praporu major Libor Tesař.

Velitelé rot kapitáni Michal Rožnovský a Michal Bělaška zařadili do svých sestav tankovou četu, současně museli vyžadovat palebnou podporu minometné čety se 120 mm minomety i podporu bitevního vrtulníku Mi-24. S těmito přidělenými posilovými prvky velitelé rot již pravidelně komunikují pouze v anglickém jazyce. V útočné operaci měli vojáci obou úkolových uskupení za úkol nejprve zastavit postup nepřítele a následně ovládnout stanovené prostory. „Při vyhodnocování jednotlivých etap a následně i celého cvičení jsme mohli konstatovat, že obě roty všechny prověřované oblasti splnily a dosáhly vycvičenosti na úrovni roty tak jako 1. mechanizovaná rota, která byla prověřena již v květnu. Jsem potěšen, jak dokázal velitelský sbor motivovat své podřízené, kteří po celé dva týdny plnili úkoly s více než stoprocentním nasazením,“ hodnotí výsledky velitel praporu podplukovník Petr Blecha

Dvoutýdenního vyvedení praporu se účastnilo přes 550 cvičících vojáků a 90 kusů bojové i zabezpečující techniky. Své úkoly, kromě podpory mechanizovaných rot, zde plnili i příslušníci minometné čety 2.eFP, kteří se připravují na vystřídání svých kolegů v Lotyšsku. V rámci vzájemné spolupráce se k výcviku připojila také jednotka Hradní stráže, jejíž zdokonalovací výcvik byl zaměřen především na střeleckou a taktickou přípravu.

Jednotlivé operace 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ - Kungur, Voranino, Mansko - jsou nazvány podle míst bojových střetů 2. československého jízdního pluku „Sibiřského“, který bojoval v rámci československých legií v Rusku a jehož přímým pokračovatelem je právě hranická jednotka. V říjnu 2018 tomu bude právě 100 let, kdy tento historický předchůdce hranického praporu vznikl.

 

Fotogalerie

Nahoru