Home page > Aktuality > Minometná baterie absolvovala ostré střelby

Minometná baterie absolvovala ostré střelby

     Vše začalo již v sobotu ráno bezproblémovým naložením osob, techniky a nezbytného materiálu na vlakovém nádraží Hranice na Moravě. Technika se přesunovala na plošinových vozech a vojáci ve vozech lehátkových. Protože cesta trvala dlouho, při častých zastávkách prováděla hlídka technického zabezpečení obhlídku a střežení vozů. V pondělí odpoledne, když vlak dorazil do Jinců, baterie bleskurychle zvagónovala a poté se přesunula do VVP Brdy, kde zaujala pozice ve vyčkávacím postavení a začala se připravovat na nadcházející střelby.

     Ostré střelby z minometů začaly v úterý ráno a trvaly do pozdních odpoledních hodin. Po střelbách čety doplnily munici a připravovaly se na střelby dalšího dne. Ve středu se započaly plnit úkoly v ranních hodinách a střelba pokračovala až do odpoledne, kdy se provedlo opětovné doplnění municí. Poslední den střeleb byl čtvrtek. Po střelbách se provedla údržba minometů po použití a baterie se přesunula na nádražní vlečku v Jincích, kde se opět jednotka naložila na železniční vagóny.

     Úkolem celého cvičení a hlavně samotných střeleb byla vzájemná spolupráce s 13. dělostřeleckou brigádou. Příslušníci naší jednotky plnili různé druhy paleb, řízených z místa koordinace palby. K nejnáročnějším patřily palby řízené pomocí radiolokačního systému Arthur či soustředěná palba dělostřeleckých i minometných jednotek pod názvem Leopard. Podle hodnocení velitele 132. dělostřeleckého oddílu podplukovníka Cívky, který velel celému úkolovému uskupení, byly vytýčené úkoly splněny naší baterií výtečným způsobem.

     V pátek po obědě vyrazila baterie zpátky směr Hranice, kam dorazila v neděli ráno. Po zvagonování se jednotka přesunula do mateřských kasáren, kde ji ještě čekalo zaparkování techniky i údržba použitého materiálu. Náročný týden byl zakončen nástupem jednotky, na kterém všem svým podřízeným poděkoval velitel baterie kapitán Líznar za profesionálně odvedenou práci a za skvělý dojem, který v Jincích zanechali.

Fotogalerie

Nahoru