Home page > Aktuality > Minometná baterie je připravena na misi v Pobaltí

Minometná baterie je připravena na misi v Pobaltí

Hned dva důležité úkoly v uplynulých dvou týdnech splnili příslušníci 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“. Vyvedení praporu se ve dnech 14. – 23. května 2018 účastnilo téměř 600 cvičících vojáků a 90 kusů bojové i zabezpečující techniky. V jeho rámci se uskutečnila národní certifikace  jednotky 1. úkolového uskupení minometné čety (eFP), která bude nasazena v Lotyšsku, a také rotní taktické cvičení s bojovými střelbami 1. mechanizované roty.

Již na polovinu června 2018 je plánováno nasazení 1. úkolového uskupení minometné čety v sestavě kanadského úkolového uskupení eFP (Enhanced Forward presence) v Lotyšsku. Jádro této jednotky tvoří příslušníci minometné baterie 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“. „Tvrdá příprava probíhala po celý uplynulý rok,“ říká velitel minometné baterie a současně velitel jednotky v Lotyšsku kapitán Michal Bogdan. „Od tzv. „suchých“ nácviků nasazení minometů, nácviků zájezdu do palebného postavení a zamíření minometů až po několikeré ostré střelby. Samozřejmě nechyběly ani všechny ostatní vojenské dovednosti a taktické drily.“ Při národní certifikaci minometčíky čekala palebná podpora taktického cvičení rotního úkolového uskupení a to jak ve dne, tak v noci. Vyžádaná minometná palba dopadla vždy přesně na určené místo a vojáci tak prokázali, že jsou na nasazení v zahraničí připraveni.

„Očekávám, že to bude velmi zajímavá zkušenost pro všechny. Začneme tím, že si v praxi procvičíme kombinovaný přesun přes území jiných států, po železnici a pak po vlastní ose. Poté nás čeká intenzivní a dlouhodobý výcvik v mezinárodním prostředí NATO, kdy v rámci kanadského uskupení budeme jedinými českými zástupci,“ dodává kapitán Bogdan.

V rámci komplexního polního výcviku uskutečnilo 1. rotní úkolové uskupení dvoudenní operaci KUNGUR – rotní taktické cvičení s bojovými střelbami. Do sestavy roty kapitána Davida Kremličky byla přidělena tanková četa, současně se mohl spolehnout také na bojovou podporu minometné čety 1. eFP a leteckou podporu bitevního vrtulníku Mi-24. Komunikace v anglickém jazyce s těmito přidělenými posilovými prvky se pro velitele rot již stává běžnou rutinou. V útočné operaci měli vojáci 1. rúú za úkol nejprve zastavit postup nepřítele a následně ovládnout stanovené prostory.

„Naším základním cílem bylo prověřit příslušníky 1. mechanizované roty z jednotlivých druhů bojové činnosti, v taktických činnostech i střelecké přípravě a rozvíjet jejich schopnosti vzájemně sladit činnost s posilovými prostředky“, přibližuje výcvik jeho řídící, zástupce velitele praporu major Libor Tesař. „Na závěr jsme mohli konstatovat, že 1. mechanizovaná rota všechny prověřované oblasti splnila a dosáhla tak vycvičenosti na úrovni roty. Druhou a třetí rotu obdobná prověrka čeká v červnu letošního roku,“ dodává major Tesař.

 

Fotogalerie

Nahoru