Home page > Aktuality > Minometná četa je připravena vyrazit do Lotyšska

Minometná četa je připravena vyrazit do Lotyšska

Dvoutýdenního komplexního polního výcviku 73. tankového praporu Coverex 2018 ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá se zúčastnila také minometná četa našeho praporu. Využila jej totiž k certifikaci 2. úkolového uskupení, které má v polovině ledna 2019 odjet vystřídat své kolegy, nasazené v rámci předsunuté vojenské přítomnosti na misi eFP v Lotyšsku.

V prvním týdnu cvičení se jednotka 2. úkolového uskupení zaměřila na zdokonalení v odborné taktice a palebné služby dělostřelectva, v dalším týdnu bylo na programu řízení a ovládání vozidel Tatra 815 PRAM v terénu. Součástí řidičské přípravy byl i nácvik převrácení vozidla a následné činnosti.

„V součinnosti se 73. tankovým praporem jsme procvičili přímou palebnou podporu tankové čety jak ve dne, tak i v noci. V této souvislosti jsme prověřili i tzv. call for fire, tedy vyžádání dělostřelecké podpory podle standardů NATO, v tomto případě velitelem tankové roty. V rámci výcviku jsme se dále věnovali i specifikům vyproštění zraněné osoby z vozidla Tatra 815 PRAM a zdokonalení se v poskytnutí první pomoci v poli,“ popsal certifikační cvičení velitel 2. úkolového uskupení eFP Lotyšsko nadporučík David Trnečka.

České úkolové uskupení je součástí mnohonárodnostního bojového uskupení na území Lotyška vedeného Kanadou. Jeho jádro představuje minometná četa 71. mechanizovaného praporu, doplňují jej příslušníci 14. pluku logistické podpory, specialisté koordinace dělostřelecké podpory z 13. dělostřeleckého pluku a také příslušníci Agentury vojenského zdravotnictví a 15. ženijního pluku. Bojové uskupení je soustředěno na lotyšské vojenské základně ve výcvikovém prostoru Adazi, vzdáleného cca 45 km severovýchodně od hlavního města Rigy.

Fotogalerie

Nahoru