Home page > Aktuality > Modernizace praporu pokračuje

Modernizace praporu pokračuje

Dalšího technického vylepšení svých schopností se dočkali vojáci našeho praporu a to jako první ze všech útvarů 7. mechanizované brigády. Po nových vozidlech Toyota Hilux, které nahradily stařičké UAZy dostali novou verzi útočné pušky BREN.

 “Útočná puška CZ 805 BREN A1/A2 se po svém zavedení do české armády v roce 2011 stala velkým kvalitativním posunem oproti dříve používanému samopalu vzor 58 a rychle se stala oblíbenou základní zbraní jednotlivce. Při výcviku s touto zbraní a při jejím používání v zahraničních operací však vyšly najevo její některé nedostatky, které vojáci kritizovali,“ říká nadrotmistr Jan Horák, instruktor střelecké přípravy. Vojáci si stěžovali na její velkou hmotnost a velké rozměry, nevhodnou ergonomii a špatné vyvážení při střelbě. Tyto bezprostřední reakce vojáků vedly Českou zbrojovku, výrobce zbraně, k vyvinutí druhé generace této zbraně – moderní automatické útočné pušky CZ BREN 2.

„Rozměrově jsou si obě zbraně prakticky podobné, ale již na první pohmat je zjevný výrazný pokles její hmotnosti,“ pochvaluje si nadrotmistr Horák. „Do očí také uhodí mnohem propracovanější pažba a ergonomická lícnice. Mnohem efektivnější je také vypuštění systému dvouranné dávky, nová zbraň umožňuje střelbu jednou ranou, nebo automaticky. Je tam i řada dalších drobnějších technických vylepšení včetně toho, že rozebrání, složení i základní údržba zbraně lze provést bez jakýchkoli nástrojů.“

Na počátku listopadu všechny jednotky praporu vyrazily na střelnici, aby se s novou zbraní vojáci seznámili, provedli nezbytnou rektifikaci a nástřel zbraně. „Přesnost střelby zůstala zachována, ale zmizely ostré hrany, které způsobovaly škrábance a oděrky a zachytávaly se o výstroj. Nemá totiž jako předchozí verze montážní lišty na bocích a spodní části, naopak má každý spoustu možností individuálních úprav. Je lehčí, vyvážená a příjemně se drží. Také systém upínacího popruhu je výrazně jednodušší,“ vyjadřuje všeobecnou spokojenost s novou útočnou puškou starší střelec desátník Martin Krejzl.

Fotogalerie

Nahoru