Home page > Aktuality > MORTAR 02

MORTAR 02

     Vše začalo v pondělí ráno bezproblémovým naložením osob, techniky a nezbytného materiálu. Poté baterie vyrazila na VVP Libavá, kde se na Velké Střelné konal nástup k zahájení celého cvičení pod taktovkou náčelníka dělostřelectva 7. mechanizované brigády kpt. Petra Janáčka. Po nástupu se baterie přesunula na „Slepičí vrch“, kde zaujala pozice ve vyčkávacím postavení a začala se připravovat na nadcházející střelby.

     Ostré střelby z minometů začaly v úterý ráno a trvaly do odpoledních hodin. Po střelbách čety rychle doplnily munici, protože je čekaly ještě střelby noční. Po přesunu na druhé palebné postavení „Vatikán“, došlo na nezbytné vytyčení nočních zajišťovacích bodů a zamíření minometů do hlavního směru střelby a poté již přišel povel k palbě na zvolený cíl. V palpostech se jen míhala malá červená světélka a ozývaly se povely velitelů. Zanedlouho již temnotu prořízly první výstřely.

     Odpočinek byl velmi krátký, ve středu se započaly plnit další palebné úkoly již v brzkých ranních hodinách a stejný scénář jednotku čekal i ve čtvrtek. To baterie střílela z palebného postavení „Milovany“, ze kterého střílela vůbec poprvé.

     Následovala nezbytná údržba minometů po použití, páteční přesun do mateřských kasáren, údržba materiálu a zaparkování techniky. Poté velitel baterie kpt. Karel Líznar uspořádal nástup jednotky, kde všem příslušníkům baterie poděkoval za profesionálně odvedenou práci.

     Úkolem celého cvičení a střeleb byla spolupráce s vlastními jednotkami 7. mechanizované brigády., 13. dělostřeleckou brigádou a Vojenskou akademií Vyškov. Plnily se různé druhy paleb řízené z místa koordinace palby a pozorované z vybudovaných pozorovatelen. Vytýčené úkoly byly podle velitele celého cvičení kpt. Janáčka splněny velmi dobrým způsobem.

Fotogalerie

Nahoru