Home page > Aktuality > Naše praporní obvaziště má novou certifikaci

Naše praporní obvaziště má novou certifikaci

Kurzy první pomoci v boji (Tactical combat casualty care-combat livesaver - TCCC/CLS) v hranickém výcvikovém středisku mají od začátku letošního roku zcela novou podobu. Zdravotničtí záchranáři zdejšího obvaziště převzali v minulých dnech z rukou hlavní sestry AČR plukovnice Lucie Jarešové certifikát, který je k vedení těchto specializovaných kurzů opravňuje.

„Podle nové metodiky vzděláváme již od začátku letošního roku. Z objektivních důvodů ale došlo k oficiálnímu předání certifikátu až nyní,“ vysvětlil nadrotmistr Zbyněk Sedlák, zastupující garant kurzu. Licence od americké National Association of Emergency Medical Technicians, kterou hranické centrum nově vlastní, výrazně kurzy transformovala.

Zásadní změnou je zkrácení kurzu ze dvou týdnů na polovinu. „Uchazeči mají před nástupem do kurzu čtrnáctidenní e-learningovou přípravu, kterou musí zakončit písemným testem, bez jehož úspěšného splnění nemohou nastoupit do samotného kurzu TCCC/CLS. Když dorazí k nám, už disponují potřebnými teoretickými znalostmi. Máme tak větší prostor věnovat se praktickým nácvikům, řešením konkrétních situací a odstraňování nedostatků. Celý koncept kurzu je mnohem promyšlenější,“ pochvaluje si jeden z instruktorů nadrotmistr Jakub Vacula. 

Výuku certifikovaných kurzů podle nových standardů nabízí v rámci AČR prozatím celkem sedm center. „Další nespornou výhodou inovovaného kurzu je skutečnost, že každý z jeho účastníků má naprosto stejné penzum znalostí a dovedností, ať už absolvuje u nás nebo například v Žatci,“ doplnil nadrotmistr Sedlák.

Akreditované výukové centrum CLS působí v Hranicích již deset let. Každoročně se v něm uskuteční osm kurzů, každý pro zhruba deset až dvanáct vojáků. V rámci 7. mechanizované brigády jde o jediné středisko, kde se obdobné kurzy pořádají. Absolvují je přitom nejen vojáci z Hranic, Přáslavic či Bučovic. „Dlouhodobou spolupráci máme například s leteckými návodčími z Náměště nad Oslavou či 102. průzkumným praporem z Prostějova. Myslím, že to o renomé našeho centra mnohé vypovídá,“ konstatoval velitel 71. mechanizovaného praporu podplukovník Libor Tesař.

svob. Lukáš Martínek

Fotogalerie

Nahoru