Home page > Aktuality > Našim vojákům pomáhá ve výcviku moderní technologie

Našim vojákům pomáhá ve výcviku moderní technologie

Na konci loňského roku obdržel 71. mechanizovaný prapor nový laserový simulátor střelby ručních zbraní, který v jedné místnosti umožňuje vojákům velice kvalitní výcvik ve střelecké a taktické přípravě malých skupin vojáků velikosti mechanizovaného družstva. Tuto moderní vymoženost nyní velitelé oceňují dvojnásobně, protože kvůli protiepidemickým opatřením je výcvik omezen právě pouze na nejmenší jednotky.

„K výcviku nyní využíváme jen posádkové výcvikové prostory a to ve skupinách maximálně do 10 vojáků,“ vysvětluje velitel praporu podplukovník Libor Tesař. „Střelecký trenažér je velmi efektivní formou výcviku a je využíván prakticky nepřetržitě. Vedle procvičování střeleckých dovedností umožňuje velitelům družstev trénovat bojové situace jak v otevřeném terénu, tak v městské zástavbě nebo uvnitř budov, a to za různých světelných a povětrnostních podmínek. Taktický výcvik zaměřujme na koordinaci střelby příslušníků družstva, stanovení priorit cílů, komunikaci ve skupině, krycí palbu a podobně.“

Simulátor využívá plnohodnotné repliky výcvikových zbraní pistole CZ 75 Phantom, útočné pušky BREN A1, kulometu MINIMI a RPG 7, jejichž konstrukce se maximálně blíží typu, účelu, funkcím a fyzickým parametrům reálných (ostrých) zbraní, včetně například napodobení zpětného rázu či reálného zvuku střelby. „Výcvikové zbraně umožňují cvičit plnohodnotně základní střelecké procedury, jako míření pomocí mechanických mířidel, optiky či kolimátoru, práci vojáka na spoušti, samotnou střelbu, přebíjení i řešení závad na zbrani,“ pochvaluje si střelecký instruktor nadrotmistr Josef Horák. „Vyhodnocení a přehrávání záznamu cvičení poskytuje cvičícím i instruktorovi podrobnou informaci o úspěšnosti plnění úkolů cvičení a to během cvičení i po něm. Můžeme s vojáky rozebírat každou jednotlivou chybičku.“

Během taktického výcviku může být každý cvičící vybaven odlišným typem zbraně a plnit přiřazenou úlohu v rámci mechanizovaného družstva. Systém umožňuje pohyb ve virtuálním terénu pomocí řídícího pracoviště instruktora. Ten vojákům může „naordinovat“ jakýkoli evropský terén v létě i zimě, obydlené oblasti měst i vesnice, ale také prales nebo poušť. Výcvik může podpořit i vizuálními efekty – denní i noční dobou, mlhou, deštěm, sněžením, nebo větrem či prášením za vozidly. „Tak tady na nás opravdu dýchá 21. století,“ pochvaluje si jeden z cvičících vojáků, pro něž se tvrdý dril tímto moderním zařízením stal také příjemnou zábavou.

„Simulátor lze s určitou nadsázkou přirovnat k počítačové hře, ale instruktor operátor z ovládacího pultu určuje průběh výcviku, sleduje plnění výcvikových úloh a hodnotí průběh plnění úkolu. Atraktivní formou tak zdokonalujeme a upevňujeme psychosenzorické a psychomotorické návyky vojáků, procvičujeme základní bojové situace, nacvičujeme bojové střelby jednotlivce a družstva a v neposlední řadě realizujeme střelecké nácviky, průpravné cvičení střeleb a cvičení střeleb. Významně tak přispíváme k udržení dosaženého stupně vycvičenosti našich vojáků, abychom po uvolnění situace mohli plynule přejít do výcvikových prostorů a vrátit se k výcviku větších organických celků,“ dodává velitel praporu.

Odkaz na reportáž Českého rozhlasu Olomouc:

https://olomouc.rozhlas.cz/vybrani-vojaci-mechanizovaneho-praporu-v-hranicich-se-pripravuji-na-misi-v-8448720

Fotogalerie

Nahoru