Home page > Aktuality > Nejrozsáhlejší cvičení praporu letošního roku startuje

Nejrozsáhlejší cvičení praporu letošního roku startuje

     Všichni zainteresovaní „ukončili nástup“ a METRO je „připraveno k odjezdu“.

     Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště čeká ve dnech 19. – 30. června na příslušníky útvaru první část největšího komplexního polního výcviku v letošním roce – operace METRO 2017, zaměřená především na ukončení etapy sladěnosti mechanizovaných družstev. „Plánovací proces, včetně rekognoskace prostoru provedení, příprava osob, techniky a materiálu a další potřebné úkony jsou již ukončeny, nyní nás čeká praktická fáze, rozdělená do dvou částí, v červnu a v září,“ upřesňuje náčelník štábu major Václav Hřebec.

     Červnového výcviku se zúčastní většina příslušníků praporu, zaměřen však bude především na vojáky 2. a 3. mechanizované roty a minometné baterie. Cvičení začne kombinovaným přesunem, kdy 62 kusů techniky bude přesunuto vojenským převozem po železnici a 24 kusů techniky se přesune na vzdálenost více než 400 kilometrů ve dvou proudech po vlastní ose. Po společném nástupu všech cvičících v prostoru výcviku budou vojáci okamžitě pokračovat v získávání taktických schopností, k čemuž výrazně napomůže pro ně méně známé prostředí VVP Hradiště. Čekají je zaměstnání z taktické, střelecké a ženijní přípravy, ostré střelby z ručních a lafetovaných zbraní, střelby z minometů i házení ručních granátů. Také řidiči všech typů techniky výrazně prověří své řidičské schopnosti.

     „Mým záměrem je prohloubit taktické schopnosti mechanizovaných jednotek na úrovni družstva, u minometné baterie potom na úrovni čety, rozvíjet jejich schopnost vést všechny druhy boje a dosáhnout bojové sladěnosti uvnitř jednotek,“ vysvětluje velitel praporu podplukovník Tibor Budík. „Současně se zaměříme na zdokonalení součinnosti těchto malých jednotek s přidělenými podpůrnými a zabezpečujícími prostředky a také na prohloubení schopností nejnižších velitelů i štábu velet podřízeným.“

     První část operace METRO vyvrcholí bojovými střelbami mechanizovaných družstev 3. mechanizované roty, které jsou naplánovány na 27. a 28. června. Ve dnech 30. června – 1. července se potom vyvedené jednotky stejným způsobem vrátí zpět do posádky, aby konsolidovaly své síly a připravily se na zářiové pokračování.

Fotogalerie

Nahoru