Home page > Aktuality > Od začátku roku opět pomáháme přetíženým zdravotníkům

Od začátku roku opět pomáháme přetíženým zdravotníkům

Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci česká armáda bojuje s koronavirem na všech frontách. Kromě zdravotních a sociálních zařízení vojáci pomáhají v call centrech obvolávat potenciálně nakažené, tvoří odběrové týmy a pomáhají s chytrou karanténou i darují rekonvalescenční plazmu. V současné době je nasazeno více než 850 vojáků na 120 místech v celé republice.

Pozadu nezůstávají ani příslušníci našeho praporu. Od nového roku pokračujeme v pomoci tam, kde je to potřebné. V Nemocnici Hranice je nasazeno jedenáct vojáků, rozdělených na dvě skupiny, jedna v týmu pro antigenní testování, druhá na pozici sanitářů a pomocného zdravotnického personálu vypomáhá na covidových lůžkových stanicích. Dalších 5 vojáků s kurzem CLS (Combat Life Saver), kteří ovládají poskytování první pomoci nebo základní ošetření raněných, vypomáhá v Domově seniorů v Náměšti na Hané.

 „Pomáháme s péčí o covidové pacienty na lůžkách ARO, interních lůžkách i lůžkách následné péče například s fyzicky náročnými činnostmi, jako je manipulace s pacienty, hygiena, prevence dekubitů, případně doprovod na vyšetření. Pod přímým dohledem vykonáváme i některé činnosti sester, jako je asistence u přípravy či distribuce léků,“ popisuje velitel skupiny četař Ondřej Skřivánek. O pomoc vojáků požádala nemocnice počátkem roku kvůli rostoucímu počtu infekčních pacientů.

Další vojáci praporu dostali za úkol vyrazit do Domova seniorů v Náměšti na Hané pomoci místnímu personálu s veškerými pomocnými pracemi. „Děláme všechny práce práce nelékařského charakteru, což zahrnuje rozvoz stravy pacientům, pomoct při podávání stravy klientům, jakoukoliv manipulaci a fyzicky těžší práci s klienty a v podstatě všechno, na co nás personál potřebuje, abychom jim dostatečně pomohli a ulehčili jejich práci,“ vysvětluje rotný Michal Seibert z minometné baterie.

 

Od 16. ledna nastupuje dalších 6 vojáků na výpomoc do nemocnice Valašské Meziříčí. Vojáci praporu jsou nadále připraveni pomáhat tak dlouho, jak to bude situace vyžadovat.

Fotogalerie

Nahoru