Home page > Aktuality > Ostrými střelbami pokračovala příprava vojáků pro misi v Pobaltí

Ostrými střelbami pokračovala příprava vojáků pro misi v Pobaltí

Na střelnici ve vojenském újezdu Libavá absolvovali příslušníci minometné baterie 71. mechanizovaného praporu ostré střelby ze 120mm minometů PRAM. Byla to další ze série příprav minometčíků v rámci nasazení v novém druhu zahraniční operace eFP (Enhanced Forward Presence), kde od června letošního roku budou v Lotyšsku součástí kanadského úkolového uskupení.

Jádro 1. úkolového uskupení minometné čety eFP tvoří příslušníci 71. minometné baterie z Hranic, kteří se v současné době připravují ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na své nasazení v Lotyšsku. Jejich příprava potrvá až do léta letošního roku a bude zakončena certifikací před jejich nasazením do zahraniční operace.

„Během přípravy vojáci absolvují řadu výcviků, dnes se na Libavé uskutečnily ostré střelby ze 120 mm minometů PRAM,“ informoval nadporučík Michal Bogdan, řídící cvičení a zároveň velitel jednotky v Lotyšsku.

Vojáci se intenzivně připravovali jak v suchém nácviku nasazení minometu, tak drilovali výcvik při ostrých střelbách. Během výcviku absolvovali nácvik zájezdu do palebného postavení, zamíření minometů a vedení palebného úkolu.

„Od minulého roku mají vojáci k dispozici 120mm minomety vzor 82, které mohou využívat munici s maximální délkou střelby osm kilometrů,“ vysvětlil nadporučík Bogdan a dodal, že tato munice je určena zejména k ničení a umlčování živé síly protivníka, ničení protitankových prostředků a lehce pancéřovaných cílů nepřítele či k boření lehkých polních úkrytů a okopů a palebných postavení zbraní. „Během dnešního výcviku proběhla ostrá střelba ze čtyř minometů a zaměřovali jsme cíle vzdálené 1800 metrů,“ doplnil velitel jednotky.

Minomet vz. 82 je na rozdíl od svého předchůdce vz. 52 tažený za automobilem. Dá se jednoduše demontovat z podvozkové části a připravit ke střelbě. K přepravě minometů nyní slouží řada nových vozů Tatra 815 8x8 PRAM, které mají příslušníci 71. mechanizovaného praporu k dispozici od léta loňského roku.

Fotogalerie

Nahoru