Home page > Aktuality > Příprava našich vojáků na Mali vrcholí.

Příprava našich vojáků na Mali vrcholí.

Demonstrace davů, náhlý výbuch, ale také nenápadný dron vznášející se přímo nad základnou. Takových a dalších hrozeb, ať už zřejmých či skrytých, mohou čeští vojáci zažít desítky. Minulý týden, v rámci takzvané kontroly sladěnosti, jich museli úspěšně vyřešit hned několik. Už v listopadu totiž vyrazí do afrického Mali, kde budou mít na starosti ochranu a obranu velitelství mise EUTM v Bamaku.

Hraničtí – tentokrát jako 6. úkolové uskupení Armády ČR – nebudou v této západoafrické zemi žádnými nováčky, jedou sem už potřetí. Přípravu ale musí podstoupit stejně pečlivou, jako kdyby vyráželi poprvé. Začala před osmi měsíci a vyvrcholila v uplynulých dnech kontrolou sladěnosti, kterou řídili velitelé nadřízené 7. mechanizované brigády.

„Kontrola sladěnosti je vlastně posledním testem a možností, jak vylepšit postupy a reakce na všemožné scénáře, které mohou naši jednotku v misi potkat,“ vysvětluje kapitán Tomáš Křížek, velitel 6. úkolového uskupení.

Autoři zkoušky připravili ve spolupráci s vojáky, kteří se z Mali nedávno vrátili, různé modelové situace a testovali vybrané vojáky 71. mechanizovaného praporu, jak si s nimi poradí.

„Jednou z nich byla dopravní nehoda, kdy v nabouraném autě byl zraněný civilista a okolo zvětšující se a sílící dav, který se dožadoval pomoci a nerespektoval zasahující zdravotníky. Mezi vojáky a lidmi se strhl povyk, který vyřešil až varovný výstřel do vzduchu a rázný zákrok jednotky, která prostor zajistila,“ popisuje Tomáš Křížek.

Další incident, který po tom prvním následoval v bezprostředním sledu, pak vojáky překvapil výbuchem. Museli bleskurychle zajistit prostor a kvůli vážným zraněním přivolat MEDEVAC (letecká zdravotnická evakuace) a EOD tým (pyrotechnici).

„Hrozby ale nemusí být jen otevřené, ale také skryté a nenápadné,“ upozorňuje Křížek. Takovými může být nenápadný dron vznášející se nad vojenskou základnou či zprvu poklidná demonstrace obyvatel před vstupem. „Ani mentoring malijské národní gardy nemusí být bez rizika. I při něm může dojít k potyčce, která vyžaduje rozvážný a zároveň rozhodný zásah.“

Téměř stovka vojáků bude v africkém Mali společně nejen pracovat, ale také trávit volný čas. Musí proto fungovat po všech stránkách. „Musí najít společnou řeč nejen během ostrých akcí, ale i v relativním bezpečí základny. Tak jako vycvičenost a fyzická kondice, i vyrovnaná psychika jednotlivce určí, jak úspěšně zvládne misi celá jednotka,“ zdůrazňuje její velitel.

Příprava 6. úkolového uskupení bude pokračovat i na podzim. Uzavře se závěrečnou certifikací jednotky, během níž musí bez zaváhání, podobně jako při této kontrole sladěnosti, prokázat schopnost plnit veškeré úkoly v místě nasazení.

Kromě ochrany a obrany velitelství mise EUTM v Bamaku a výcvikové základny v Koulikoru, budou vojáci také zajišťovat doprovody příslušníků mise EUTM, tým rychlé reakce a v neposlední řadě se budou podílet na výcviku a přípravě malijských vojáků.

Fotogalerie

Nahoru