Home page > Aktuality > První cvičení roty Aktivních záloh v Hranicích

První cvičení roty Aktivních záloh v Hranicích

Současným celospolečenským zájmem je navýšit počty osob, schopných aktivně se podílet na obraně republiky. Jednou z forem, jak toho dosáhnout jsou Aktivní zálohy, jako součást zálohy ozbrojených sil České republiky. Armáda ČR plánuje v roce 2025 mít ve svých řadách 5000 vycvičených aktivních záložníků.

            Jako většina útvarů AČR dostal také 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“ do své struktury mechanizovanou rotu Aktivních záloh. První záložáci, kteří již splnili nezbytné formality a mají za sebou kurz základní přípravy, nastoupili na týdenní cvičení přímo k praporu.

            „Připravili jsme pro ně zkrácenou obdobu „Sibiriády“, tedy zdokonalovacího výcviku nových profesionálních vojáků, kteří nastoupí k útvaru,“ přibližuje cvičení náčelník skupiny Aktivních záloh nadporučík Luděk Králík. „Seznámili se se základy střelecké, taktické, spojovací, ženijní, topografické i zdravotní přípravy, procvičili si bojové drily i pořadovou přípravu. Vyvrcholením výcviku byly ostré střelby z pistole a útočné pušky,“ dodává nadporučík Králík.

            „Jsem bývalým dlouholetým vojákem z povolání a velmi rád jsem se do tohoto prostředí vrátil. Vojenský kolektiv má totiž neopakovatelné kouzlo a atmosféru,“ říká velitel roty Aktivních záloh kapitán Pavel Novák. Ten se může těšit na výrazné rozšíření počtů jednotky, protože v procesu přípravy na zařazení k jednotce je nyní okolo padesáti zájemců.

Fotogalerie

Nahoru