Home page > Aktuality > V hranických kasárnách hořelo. Cvičně.

V hranických kasárnách hořelo. Cvičně.

            Na Novém klubu probíhá podle plánu školení příslušníků útvaru, nastupujících k výkonu útvarových směn. Krátce po jeho zahájení zjišťuje náčelník posádkového domu armády požár v přilehlé kuchyňce. Okamžitě je použit ruční hasicí přístroj, ten však situaci nezvládá. Oheň se rychle šíří, díky stavebnímu materiálu klubu hrozí extrémní nebezpečí.

            Takový má scénář nácviku požárního poplachu, který se u 71. mechanizovaného praporu uskutečnil ve středu 8. listopadu. Díky vstřícnosti ředitele přerovského územního odboru Hasičského záchranného sboru plukovníka Miroslava Čočka však vše probíhá jako v reálu. Po vyhlášení signálu „Hoří“ jsou ihned všichni přítomní evakuováni z budovy a dozorčí útvaru dostává prvotní informaci. Velitel objektu vypíná elektřinu i přívod plynu a dále se snaží o likvidaci požáru. Během několika minut se však Hranicemi již rozléhají sirény hasičů. Na místo vyráží místní profesionální i dobrovolní hasiči. Situace je však komplikovaná reálnou dopravní nehodou, ke které musí být část hasičů vyslána, proto operační důstojník do kasáren neplánovaně posílá další profesionální jednotku z Lipníku.

            Po příjezdu hasičů už evakuovaní vojáci sledují hasičský koncert. Velitel zásahu dostává základní informace o objektu a přístupových cestách. Poté již vysílačkou zní krátké, úsečné povely, laikovi nesrozumitelné. Hasiči v dýchacích přístrojích rozvinují útočné proudy, další prověřují dostupné zdroje vody. Na povel ze dvou míst vniknou do objektu, postupují proti sobě a rychle požár likvidují. Celou budovu prohlédnou termokamerou a pak již velitel ohlašuje likvidaci požáru a ukončení zásahu.

            „Velitel praporu nás požádal o spolupráci a my jsme rádi vyhověli. Objekt hranických kasáren je rozsáhlý a pro místní hasiče je znalost prostředí nesmírně důležitá. Nyní jsme si vyzkoušeli tu jednodušší variantu, ale domluvili jsme se na pokračování. Zásah v ubytovacích zónách nebo v parku techniky bude ještě komplikovanější,“ uvedl při krátkém vyhodnocení zásahu plukovník Čoček a nezapomněl svým podřízeným poděkovat, protože v jejich postupu neshledal sebemenší problém. Také náčelník štábu praporu je spokojen. Cvičení prověřilo reakci jak dozorčích orgánů, tedy přivolání hasičů, rychlé otevření příjezdových cest a navedení přijíždějících jednotek, tak požárních poplachových směrnic, ale také reakci a činnost evakuovaných vojáků, kdy během krátké doby byla jistota, že v ohrožené budově nikdo nezůstal.

Fotogalerie

Nahoru