Home page > Zbraně

Zbraně

Pistole CZ 75 SP-01 PHANTOM

Pistole ráže 9 mm CZ 75 SP-01 PHANTOM je zbraň jednotlivce určená k vlastní obraně, k napadení protivníka a boji na malé vzdálenosti - do 50 m. CZ 75 SP-01 PHANTOM je variantou pistole CZ 75 SP-01 TACTICAL a vychází z původní CZ 75. Od své předchůdkyně si ponechala skvělou ergonomii a chod SA/DA (single action / double action – česky jednočinného a dvoučinného) spoušťového mechanismu.

Vyznačuje se zejména vysokou životností, přesností a spolehlivostí i ve ztížených podmínkách a vysokou stabilitou zbraně při rychlé a pudové (bez míření) střelbě. Má nízkou hmotnost, čehož bylo dosaženo použitím rámu z vysoce odolného plastu.

Pistole je vybavena tritiovými mířidly pro střelbu za snížené viditelnosti a drážkami MIL-STD-1913 pro uchycení laserového zaměřovače nebo svítilny. Kapacita zásobníku je zvýšená na 18 nábojů, lze použít i standardní zásobníky z CZ 75.

Z hlediska bezpečnosti je zbraň vybavena vypouštěním kohoutku, bezpečnostním ozubem a blokováním zápalníku.

Útočná puška CZ 805 Bren A1/A2

točná puška CZ 805 BREN A1 je nástupce dlouho používaného Sa vz.58. Jedná se o osobní zbraň jednotlivce určenou k vlastní obraně, k napadení protivníka a boji na vzdálenost do 500 m. Z funkčního hlediska se jedná o automatickou zbraň poháněnou odběrem prachových plynů po výstřelu.

Zbraň je charakteristická svou vysokou životností a spolehlivostí v různých bojových nasazeních. Standardně je používána v ráži 5,56x45 mm NATO, což umožňuje mimo jiné i použití zásobníků řady M-16, zavedených v NATO.

Pouzdro zbraně je opatřeno montážními lištami dle MIL-STD 1913 pro uchycení kolimátoru ZD-DOT 1.5, Denního vidění DV-Mag 3, Nočního vidění NV-Mag 3, Laserového značkovače DBAL-A2 nebo granátometu CZ 805 G1. Sklopná ramenní opěra je ergonomicky tvarovaná a lze ji délkově nastavit. Zbraň je vyrobena pro použití praváky i leváky. Je schopna střelby jednotlivými ranami, tzv. dvojvýstřelem nebo dávkou. K standardnímu příslušenství systému CZ 805 Bren patří mj. modulární nůž (útočný/bojový nůž) a tříbodový nosný řemen. Hlavně jsou uzpůsobeny pro upevnění tlumiče plamene a tlumiče hluku výstřelu.

Modulární systém zbraně umožňuje řadu variant a modifikací přestaveb základní verze útočné pušky, zejména variantu zbraně se zkrácenou hlavní (kompaktní verze - CZ 805 BREN A2), lehkou odstřelovací automatickou pušku, případně přestavby na lehký kulomet. Umožňuje rovněž rychlý přechod na ráže 7,62x39 mm, do budoucna také na ráži 6,8x43 mm SPC Rem.

Lehký kulomet FN MINIMI

Českou armádou používaný lehký kulomet je v ráži 7,62mm. Jedná se o základní podpůrnou zbraň družstva, případně čety, jenž může být nesená a obsluhovaná jedním střelcem, ale může být rovněž  lafetována do trojnožky nebo do montáže na technice a plnit v omezeném rozsahu úkoly univerzálního kulometu. Kulomet pracuje na osvědčeném typu odběru plynů z hlavně, jejíž vnitřek je z důvodů zvýšení životnosti chromován. V případě nutnosti lze hlaveň velmi rychle vyměnit.  Zbraň neumožňuje střelbu jednotlivými ranami, k zásobování municí lze použít nábojové pásy pro 200 nábojů v krabicovém zásobníku,  samorozpadající nábojový pás, případně (pro verzi s hlavní 5,56 mm) standardní třicetiranné zásobníky pro pušku typu AR-15/M-16/M-4. Učinný dostřel této zbraně je 1000 metrů, maximální pak 4100 metrů.

Nahoru